Tıkla Gel,Beklemeden Ye.
HABERLER

Food in Life Dergisi

Yaklaşık 1 yıl önce Mehtap ve Nurettin Gür çifti tarafından kurulan M&N Gür Pizza, Flatofis Çarşı AlışverişMerkezi içerisinde hizmet veriyor. M&N Gür markasını büyütmeyi hedefleyen çift İtalyan pizzasını Türkiye’deaynı lezzette tatma imkanı sunuyor. 1979 doğumlu olan Nurettin Gür, meslek hayatına pizzacılık eğitimialarak başlamış. 2004 yılında M&N Gür Catering olarak kurulan firma davet organizasyonları için hizmetverirken yaklaşık 1 yıl önce yalnızca pizzayla yoluna devam eden bir restoran haline getirilmiş.
 
Kaliteli Hammadde Kullanımına Büyük Özen Gösteriliyor
 
İtalyan tarzı pizzalar, mozarella peyniri kullanılarak yaklaşık 35 karışımdan oluşan özel soslarla hazırlanıyor. Aynı zamanda pizzanın içine farklı karışımlar hazırlanarak benzersiz lezzetler de elde ediliyor. M&N Gür pizza mönüsünde pizzanın yanı sıra; beyaz et çeşitleri, salata ve kahvaltı çeşitlerine de yer veriyor. Ayrıca SeyranPastanesi’nin deneyimli ellerde hazırlanan tatlı çeşitleri de mönüde yer alan tatlar arasında. Pizzalarda kullanılan hammaddelerin kaliteli, günlük ve dondurulmamış olmasına özen gösteriliyor. M&N Gür markasınıdiğerlerinden farklı kılan ise slogandan da anlaşıldığı gibi gülümseten lezzetleri içine sevgi katarak misafirlerine sunması. Lezzetli bir pizza için öncelikle hamurun ve sosun özel olması gerektiğini düşünen Nurettin Gür, kaliteli hammadde kullanımının da büyük katkısı olduğunu söylüyor.
 
M&N Gür Franchise Sistemi ile Büyüyecek
 
Misafirlerine her zaman aynı kalitede hizmet vermek adına titizlikle çalıştıklarını da belirten Nurettin Gür, pizza konusunda birçok yerde çalıştığını ve deneyimlerinden yola çıkarak kendini bu yönde geliştirdiğini de ekliyor. Dünyada Türk firmalarının yemek üzerine kurumsal bir yapıya dönüşemeden yol olduğunu düşünen Nurettin Gür, bu döngü içerisinde kalıcı olmak ve Türk yemek kültürünü dünyaya aşılamak adına kaliteli işler çıkarmayı sürdüreceklerini söylüyor. Bunun yanı sıra M&N Gür Pizza’nın franchise sistemi ile büyütülmesi de hedefleniyor.
 
Haber: Damla Coşaran / Fotoğraf: Büşra Üce